Kürtajın Altın Kuralları

Çocuk sahibi olmak planlanmamış ise , henüz erkense , iki kişiden oluşması gereken ekip olaya hazır değilse kadın bir karar vermek zorunda kalır : hamileliğe devam edip etmeme kararı.

İstenmeyen gebelikleri sonlandırmada tek çare kürtajdır. Kesinleşmiş bir çocuk aldırma kararınız varsa kürtaj olmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini " Kürtajın Altın Kuralı " başlığı altında topladık.

Cinsel aktif yaşlarda hayatın tüm güzellikleri uyumlu bir beraberlikle tamamlanır. Evli olsun veya olmasın bu herkesin hakkıdır. En verimli ve sağlıklı döneminizde yaşanan ilişkiden gebelik oluşma ihtimali maksimuma çıkar.

1- Gebelik Haftasının Tespiti:

Hamile kaldığını düşünen birçok kişi araştırmasına öncelikle Kürtaj Fiyatlarından başlıyor. Kürtaj ücretinden daha öncelikli olan gebeliğin gerçekten olup olmadığı ve varsa kaç haftalık olduğudur. Beklenen adet tarihiniz en az 1 hafta geçti ise bebek bekliyor olma ihtimaliniz çok yüksektir. Çok basit olarak eczaneden alacağınız bir damla idrarla yapılan gebelik testini kullanabilirsiniz. Çift çizgi çıkarsa kesin hamilesinizdir. Ama tek çizgi çıkarsa bu hamile olmadığınızı göstermeyebilir. Adet görene kadar hergün bir kez testi tekrarlamanızı tavsiye ederim. 5 gün geçmesine rağmen hala gebelik testi negatif ise mutlaka ultrason ile muayene etmek gerekir. Jinekolojik ultrasonda gebelik kesesi görülürse buda hamile olduğunuz anlamına gelir. 

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır? :

Hamileliğinizin başlangıç tarihini net olarak bilmek kürtaj açısından son derece önemlidir. Çünkü kürtajda 10 haftalık bir yasal sınır vardır. Gebelik haftası son gördüğünüz adet yani reglnin ilk gününden itibaren hesaplanmaya başlanır. Yada pratik olarak olması gereken adetiniz 1 hafta geçmiş ise 5 haftalık , 2 hafta geçmiş ise 6 haftalık gebesinizdir.

2- Kürtaj Metodu :


Eskiden çocuk aldırma işlemi küçük bir kaşığa benzer küret denilen metal cihazla yapılıyordu. Küret rahim içine sokularak uterus duvarları içten kazınıyordu. Bu biraz travmatik bir yöntem olduğu için son yıllarda Vakum Kürtaj denilen metod uygulanmaya başladı. Vakum küretajında rahim içine ince plastik bir kanül yerleştirilik gebelik kesesi negatif basınçla çekiliyor. Vakumlu kürtajda hasta acı çekmiyor ve işlem çok kısa sürüyor.

3- Kürtaj Fiyatları :

Kürtaj ücreti genel olarak gebelik haftasına ve anestezi tipine göre değişiyor. Gebelik haftası belli bir rakamla çarpılır , çıkan rakam eğer kürtaj lokal anestezi ile yapılacaksa toplam rakam olarak kürtaj fiyatını oluşturur. Eğer hasta genel anestezi talep ederse bu rakama genel anestezi farkı ilave edilir ve kürtaj maliyetleri değişmiş olur. 

4- Kürtaj Yasası ve Çocuk Aldırmada Yasal Sınırlar :

Kürtaj kanunu çok özet olarak 18 yaşına girmiş reşit kadınların kendi isteğine bağlı olarak kürtaj yaptırmalarını 10 hafta ile kısıtlıyor. 10 haftayı geçen vakalarda ise anne sağlığı ve bebek sağlığını ciddi anlamda tehtid eden hastalıkların varlığı tespit edilirse yine kürtaja izin veriliyor. 18 yaşın altındaki kızlarda ise anne veya baba izni gerekiyor.

5- Kürtaj Sonrası :

Çocuk aldırma işleminden sonra hastanın dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır:

a- 1 hafta süre ile cinsel ilişkiye girilmez.

b- 1 hafta boyunca denize veya havuza girilmez

c- Yine 1 hafta ayakta duş şeklinde banyo yapılır.

Kürtaj hakkında daha fazla bilgi almak ve randevu için 0224 249 88 38

Bursa Kürtaj