Kürtaj Çocuk Aldırma

Bursa Kürtaj Merkezi

Jinekolojik muayene kadın için çok özel bir durumdur. Başvuru nedeniniz ve size ait kaydettiğimiz tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında tümüyle gizli tutulacaktır.
(T. C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği, RG.,01.08.1998, 23420)

Çocuk Aldırma

Halk arasında kürtaj için “bebek aldırma”, ”tıbbi tahliye”, “kürtaş”, “gebelik sonlandırma”, “küretaj” ve “çocuk aldırma” tabirleri de kullanılmaktadır.
Kürtaj kelime anlamı ile kazımak anlamına gelir, kadın hastalıklarında kullanıldığı şekliyle ise rahim içinden doku almak anlamına gelmektedir.
Sadece gebelik sonlandırmak, ( çocuk aldırmak ) için yapılmaz.

BURSA DA ÇOCUK ALDIRMAÖzellikle kanama bozukluklarında ve menopoz sonrası kanamalarda teşhis amaçlı kürtaj yapılabilir (Probe Küretaj). Yine infertilite (kısırlık) araştırmalarında yumurtlama olup olmadığını anlamak amacıyla da kürtaj uygulanabilir.

Bebek aldırma işlemi hukuki sorumluluklar getiren hassas bir konudur ve azami dikkat gerektirmektedir.İsteğe bağlı kürtajda yasal sınır 10 haftaya kadardır, ancak eğer bebekte sakatlık v.s. söz konusu ise veya bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar gebelik sonlandırılabilir.Gebelik sonlandirilmasi icin yapılan çocuk aldırma işlemi ortalama 5-10 dakika sürmekte ve ofis şartlarında yapılabilmektedir.

bursa çocuk aldırmaÇocuk aldırma sonrası en sık görülen yakınmalar kasık ağrısı ve kanamadır. Nadiren steril şartlarda ve tecrübeli bir uzman tarafından yapılmayan kürtaj sonrası enfeksiyon da meydana gelebilir.

18 yaşını tamamlamamış olanlar ebeveynlerinin yazılı ve imzalı izni ile kürtaj olabilir, hasta evli ise eşinin rızası ve izni gerekmektedir ancak hasta evli değil ve 18 yaşını tamamlamışsa kendi isteğiyle gebeliği sonlandırabilir.

15 ile 18 yaş aralığındakiler ebeveynlerinin izniyle kürtaj olabilirler ancak 15 yaş ve altındakileri ailelerinin izni olsa dahi mutlaka gerekli mercilere bildirmek gerekmektedir bunun aksi durumu yani bildirilmemesi durumunda hekim hakkında ‘ suçu yetkililere bildirmeme ’ nedeniyle soruşturma açılabilmektedir…

Bekar bayanlar ise eğer 18 yasından büyüklerse kendi istekleri ile kürtaj olabilirler.

Eğer hasta küretaj istemi için geldiğinde ve adli bir olay (tecavüz vs.) olabileceğinden şüpheleniliyorsa kanunen mutlaka güvenlik güçlerine de haber vermek gerekmektedir.

Her hastaya işlemden önce küretaj hakkında bilgi verilmeli ve işlemin komplikasyonları ve yol açabileceği problemler anlatılmalıdır.

İstenmeyen bir gebeliğe sahipseniz lütfen 10. haftaya kadar beklemeyiniz.

 Çocuk Aldırma Fiyatları

Yılın son günlerinde plan dışı hamilelikler konusunda harakete geçmeden önce çocuk aldırma fiyatları hakkındaki makalemizi okuyun , yazımızda kürtaj fiyatlarının dışında , kürtaj nasıl yapılır , vakumlu kürtaj metodu nedir , kürtajda yasal sınırlar kaç haftadır , kürtaj sonrası hamilelik riski varmıdır , kızlık zarı dikimi ve fiyatı gibi konularıda anlatıyoruz.

Akılınıza takılan başka sorular olursa bizi mesai saatleri içersinde arayabilirsiniz. 0224 249 88 38 telefonlarımız hep açık , ayrıca ben hasta başında iken telefonlara bakan asistanım Hakime Hanımda size yardımcı olacaktır.