Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır

Kürtaj kararı almak çok zor. Ya kürtaj zorunluysa? Hangi yöntemler uygulanabilir? Kürtaj riskli mi? Kürtaj olan kadınlar yeniden hamile kalabilir mi? Kürtajla ilgili tüm kadınların aklındaki soruların yanıtları.

 

Gebelikte kürtajın gerçekleştirilebilmesi için önce ultrasonografi ile gebelik haftası kesinleştirilir. Akabinde kürtaja engel olacak veya teknik olarak işlemi zorlaştıracak bir durum olabileceği akılda tutularak jinekolojik muayene gerçekleştirilir.

Eğer şartlar uygunsa işleme geçilir.
Kürtaj işlemi hem genel (uyutarak) hem de lokal anestezi (uyuşturarak) altında gerçekleştirilebilir. Lokal anestezi için rahim ağzının kenarlarına uyuşturucu iğneler yapılmakla beraber bu yöntemde hastalar genellikle ağrı duyarlar. Bu sebeple biz mümkün olduğu kadar, hastanın tercihini de göz önünde bulundurarak, işlemimizi genel anestezi altında uygularız.

Daha sonra çok ince plastik kanüller rahim ağzından rahim içine ittirilir. Bazen rahim ağzı sert olabilir ya da gebelik 6. haftanın üzerinde olması nedeniyle daha geniş çaplı plastik kanüller kullanılması gerekebilir. Bu durumda rahim ağzını genişletmek için özel “buji” adı verilen aletler kullanılır. Kanül yerleştirildikten sonra kanüle bir enjektör iliştirilir.Enjektörde oluşan vakum yardımıyla rahimin içi vakumla boşaltılır.
10. haftaya yakın olan gebeliklerde bazen rahim içine metal aletler sokularak rahimin tümüyle boşaltıldığından emin olmak gerekebilir, ancak bu çok ender bir durumdur.

Rahimin içi tümüyle boşaltıldıktan sonra kanül çıkarılır, diğer tüm aletler çıkarılır ve hastanın 10 dakika istirahati sağlanır.
Tüm bu kürtaj işlemleri 6. gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde 5 dakika, 6 ile 10 arası olan gebeliklerde 5-15 dakika sürer. Bu süre Kadın-Doğum uzmanının çalışma süresidir. Genel anestezi uygulandığında hastanın uyuması, işlemin yapılması ve hastanın kendine gelmesine 20-40 dakika eklenmelidir.

KURTAJ İŞLEMİ AYRINTILARIGebeliğini sonlandırmak amacıyla hekime gelen hastada tam bir anamnez alınmalıdır.

Son adet tarihi ,kan grubu,geçirdiği hastalıklar,neden gebeliği istemediği,bundan sonra aile planlaması konusunda ne yapacağı vs iyi irdelenmeli ve kendisine işlem öncesi ve sonrası tıbbi danışmanlık verilmelidir.

Etraflı bir sorgulama sonrası tam jinekolojik muayene ve transvaginal ultrasonografi ile muayene yapılmalıdır.Kaç haftalık gebelik olduğu tespit edilmeli ve kayıt edilmelidir.Hastanın son adet tarihi mutlaka yazılmalıdır.Herhangi bir şüpheli duruma karşı hastanın dosyasına ultrasonografi resmi iliştirilmelidir.

İşlem yapılacak hastada genital yol enfeksiyon taraması yapılmalı,yapılamıyorsa özellikle chlamydia enfeksiyonu açısından etkili antibiotik tedavisi işlemden sonra uygulanması gereklidir.

Yüksek riskli gruplarda hepatit ve AİDS testi mutlaka yapılmalıdır.

Vaginal smear alınması mutlaka tüm hastalarda olduğu gibi önerilmelidir.

İşlem sırasında kulanılan anestezi şekilleri:

Genel Anestezi

Muayenehanelerde ve ameliyathanesi olmayan kliniklerde genel anestezi yapmak doğru değildir. Genel Anestezi hastane koşullarında yapılmalıdır.

Sedo anestezi

Hastanın ağrı ve huzursuzluğunu azaltmak için kullanılan bir anestezi şeklidir. Eğer operasyon geçirecek kişinin ağrı eşiği  düşük  ve aşırı bir şekilde korkuyorsa sedo anestezi en uygun yöntemdir. Damar yolu ile sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar verilerek hastada hafif bir uyku hali oluşturulur ve operasyon rahatlıkla yapılabilir.

Lokal anestezi

Rahmin iki yanına yapılan lokal anestezik maddeler ile yapılan işlemdir.

İstenmeyen bir gebeliğe sahipseniz lütfen 10. haftaya kadar beklemeyiniz.


Detaylı Bilgi için Doktorunuza Sorun...


 

Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates